Астрономи откриха движещ се с огромна скорост пулсар в Млечния път

Снимка: Pixabay

Астрономи от Националната радиоастрономическа обсерватория на САЩ откриха пулсара PSR J0002+6216 (Zoomy), който подобно на изстреляно от оръдие гюле се движи с огромна скорост, равняваща се на 1130 км в сек., в Млечния път, съобщи Сайънс алърт. Причината за толкова бързото придвижване е свръхнова, която е изтласкала останалата след експлозията неутронна звезда, допълва БТА.

PSR J0002+6216 (Zoomy) е на разстояние 6500 светлинни години в съзведието Касиопея и е на 53 светлинни години от центъра на кръстената CTB 1 останка от свръхнова. Учените открили опашка, която е видима в радиочестотния спектър и се простира от звездата до външната й обвивка на разстояние 13 светлинни години. Било потвърдено, че пулсарът се е родил във вътрешността на останката. Свръхновата изтласкала неутронната звезда от центъра на бъдеща мъглявина.

Експлозията станала преди около 10 000 години, като пулсарът застигнал края на "мехура" на свръхновата 5000 години по-късно. Останките от свръхновата първоначално се движели по-бързо от неутронната звезда, но вследствие на взаимодействието с междузвездната среда постепенно забавили движението си и това дало възможност на пулсара да ги изпревари. В края на краищата PSR J0002+6216 (Zoomy) ще напусне Млечния път и ще продължи да се движи в междугалактичното пространство.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Тарантино се отказа да снима филма The Movie Critic - последен за кариерата му
Интересни факти за зодията ви
Йорданка Христова празнува 60 г. на сцената с концерт в Античния театър
Защо мъжете заспиват след оргазъм?
"Де е България?" – революционен финал от Миро и Маестрото в зала "Арена София"!

Напишете дума/думи за търсене