Американски химици създадоха свръхустойчив на радиация материал

СНИМКА: Pixabay

Американски химици са създали свръхустойчиво на радиация вещество, като са внедрили атоми на селен в молекулата на природния пигмент меланин, съобщи пресслужбата на Северозападния университет в град Еванстън, щата Илинойс.

С получения материал са защитени микроби и клетъчни култури от смъртоносни дози йонизиращи лъчения. "Ние доказахме, че селеномеланинът поглъща значително по-добре радиацията, в сравнение с феомеланина. Имайки предвид факта, че в природата има големи количества селен, не е изключено това вещество да е било изобретено преди нас от представителите на живата природа, на които им се е налагало да се справят с повишени нива на радиация", заяви Нейтън Джанески, един от авторите на проучването, предава БТА.

Всяка секунда кожата и тялото на човека и на всички животни на Земята са подложени на йонизиращото въздействие на Слънцето под формата на ултравиолетовите лъчи, на космическите лъчи и на други форми на радиация. Като главен защитен механизъм срещу тях се явява пигментът меланин, който поглъща ултравиолетовите лъчи, без те да навредят на останалите части на кожните клетки.

Екипът на Джанески изследвал коя от петте разновидности на природния меланин най-добре поглъща рентгеновите лъчи. Сравнявайки свойствата на техните молекули станало видно, че техните защитни качества зависят най-вече от това колко атоми на сярата се съдържат в неговите вариации.

Тогава учените решили да повишат радиационната защита на меланина, като заменят серните атоми с тези на селена, които са с много по-големи размери.

Американските специалисти синтезирали тази разновидност на пигмента, като използвали хормона допамин и аналог на цистеина. Това е сяросъдържаща аминокиселина, в която сярата е била заменена със селен. Процесът на конструирането на неговите молекули се оказал много по-прост, в сравнение със синтеза на феомеланина, който се използва като средство за радиационна защита на астронавтите.

С полученото ново вещество учените подготвили набор от наночастици от селеномеланин и с тях обработили култури от клетъчни кожи и няколко колонии микроби. Те устояли на смъртоносни дози гама-излъчвания от порядъка на 6 единици грей.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Акнето – митове и легенди. Споделено от дерматолог
Как лошият шеф пречи на любовта
След Милано и Торино забрани пушенето на открито
Есенната колекция на "Диор" връща в Холивуд от 30-те и света на Марлене Дитрих
Защо ружът е толкова важен за грима

Напишете дума/думи за търсене